ČASTO KLADENÉ DOTAZY

V této sekci našich webových stránek jsme si pro vás připravili několik nejčastěji kladených otázek a odpovědí na ně. Pokud byste zde nenašli odpověď na vaši konkrétní otázku, ozvěte se nám, rádi vám na ni odpovíme a vysvětlíme vše potřebné!

Jaký mám typ koberce a jak se čistí?

Koberců existuje více druhů a podle toho, který koberec doma máte, je potřeba věnovat mu příslušnou péči a zvolit vhodný způsob čištění. Koberce se dělí podle různých kritérií, mezi ta základní patří dělení podle délky jeho vlasu. Ta určuje, jak je vhodné o něj pečovat. Koberce s dlouhým vlasem, a to především ty huňaté, se nedoporučuje čistit mokrou cestou, protože by mohlo dojít k poškození či zamotání jejich dlouhých vláken.

Naopak koberce, které mají krátký vlas, jsou ve většině případů vhodné k mokrému čištění. Zda je váš konkrétní koberec čistitelný za mokra, závisí jednak na materiálu, ze kterého je koberec zhotoven, ale také i na tom, jaká je například jeho savost, či jaké bylo při jeho výrobě použité lepidlo. To by se totiž mohlo v důsledku tepování rozpustit – a takový koberec už poté lze jen vyhodit, a to si samozřejmě nepřejete. Potřebné informace jsou vždy napsány přímo na etiketě výrobku, nebo vám je poskytne prodejce při jeho prodeji.

Jaké jsou typy koberců?

  • ploché koberce, či koberce s krátkým vlasem – doporučuje se k jejich čištění použít turbokartáč, neboli hubici s rotačním válcovým kartáčem
  • koberce s různou délkou vlasu – opět je vhodné použít turbokartáč
  • koberce s dlouhým vlasem, huňaté – i zde se osvědčí turbokartáč, ale většina těchto koberců není vhodná k mokrému čištění (tepování), neurčuje-li výrobce jinak
  • tzv. cut & loop koberce – s tímto typem koberců se nesetkáte příliš často, jsou spíše raritou, i zde se nedoporučuje čištění mokrou cestou, neboť bývají často kombinované s kobercem s dlouhým vlasem. Mokré čištění je možné, pouze pokud to dovoluje výrobce, avšak pouze za použití saponátů, jenž jsou vhodné pro daný typ materiálu použitého při výrobě jejich vláken.

Dále se koberce dělí dle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, na ty z přírodních materiálů, a na ty z těch umělých. Ať už máte jakýkoliv typ koberce, vždy je potřeba zjistit si, jaký způsob čištění je pro něj nejvhodnější. Pokud si nejste jisti, či koberec nedisponuje etiketou, obraťte se přímo na výrobce a informace si od něj vyžádejte.

Jak prodloužit životnost koberců a čalounění?

Základem k prodloužení životnosti je pravidelná péče o váš koberec. Doporučujeme vysávat jej suchou cestou každé 2-3 dny a ne jen tehdy, až už je špína viditelná. Velkou roli v životnosti hraje také kvalita vašeho koberce a sací síla použitého vysavače. I zde platí, že je lepší připlatit si za kvalitní vysavač, který má dostatečný sací výkon a dokáže vás koberec opravdu kvalitně zbavit nečistot. 

 

Pro odstranění nově vzniklých skvrn doporučujeme použít domácí prostředky, a to bezprostředně poté, co skvrna vznikne. Tímto včasným zásahem totiž zabráníte tomu, aby nečistota pronikla do hloubky vláken a stala se z ní hloubková nečistota, která se hůře odstraňuje. K tomu účelu vám skvěle poslouží suroviny, které máte běžně doma, jako jsou například:

  • Prášek do pečiva – jedná se o opravdu všestranného pomocníka, jehož využijete i při čištění skvrn z koberců. Prášek jednoduše nasypejte na vzniklou skvrnu, a opatrně jej postříkejte teplou vodou. Použijte například rozprašovač. Díky jeho působení dojde k otevření vláken koberce. Nechte jej působit i několik hodin a poté jej odstraňte utěrkou, případně jej můžete rovnou vysát. Skvrna by díky němu již neměla být patrná, případně je možné postup zopakovat.
  • Soda – dalším osvědčeným prostředkem při úklidu ve vaší domácnosti je jedlá soda. I ji lze použít na odstranění nechtěných skvrn z vašeho koberce. Stejně jako prášek do pečiva stačí sodu nasypat na postižené místo, lehce zvlhčit vodou (opět se vám osvědčí rozprašovač), a nechat ji působit. Po zaschnutí pak stačí zbytky sody vysát vaším vysavačem. 
  • Ocet – i tento kuchyňský pomocník, který tak skvěle působí proti nečistotám a vápenitým usazeninám, tedy proti vodnímu kameni, lze použít na vyčištění skvrn z vašeho koberce. Pro čištění koberců však doporučujeme použít octovou esenci, a to z toho důvodu, že na rozdíl od klasického kuchyňského octu je bezbarvá a je možné naředit ji vodou. Smíchejte vodu a tuto octovou esenci v poměru 1:1 a výsledný roztok naneste utěrkou či nastříkejte rozprašovačem na skvrnu. Postižené místo opatrně otírejte a po vyčištění jej určitě přetřete také čistou vodou. 
  • Holicí pěna: dalším pomocníkem v boji proti nežádoucím skvrnám může být i holicí pěna. Naneste ji na postižené místo a utěrkou či kartáčem ji jemně zapracujte do koberce. Nechejte ji alespoň hodinu působit a poté ji opatrně odstraňte utěrkou, spolu s ní odstraníte i nečistoty. 
  • Sůl: – dalším domácím prostředkem, který je osvědčený především na skvrny po červeném vínu, je pak kuchyňská sůl. Polité místo na koberci posypejte solí směrem zvenku dovnitř a nechte ji působit. Zrnka soli mají absorpční schopnost a nasají do sebe kapalinu zachycenou v kobercových vláknech. Ideálně nechte působit i několik hodin a poté sůl z koberce stačí jednoduše vysát.

Nicméně v těchto případech se vždy jedná pouze o dočasné řešení a hloubkové čištění koberců mokrou cestou byste rozhodně neměli vynechávat. Doporučený časový interval, ve kterém je vodné koberec tepovat, je zhruba jednou za rok, v závislosti na tom, jak je koberec zatěžován. Pokud se nachází například v chodbě, kudy denně nesčetněkrát projdete, je určitě vhodnější tepovat jej i častěji, zhruba jednou za půl roku. 

Proč čistit koberce i na mokro?

Čištění koberců na mokro je nejen vhodné a doporučované, ale můžeme říct i přímo  nezbytné pro alergiky. Nejen že se jedná o nejefektivnější cestu, jak z koberce odstraníte prach, ale také se tímto způsobem zbavíte i dalších případných alergenů, ať už se jedná o roztoče, či dokonce chlupy, pocházející od vašich domácích mazlíčků. A v neposlední řadě pak odstraníte i standardní a běžnou špínu.

 

Touto cestou také opravdu efektivně odstraníte veškeré nečistoty, a to i ty, které pronikly hlouběji do vlasu koberce. Tím mimo jiné prodloužíte i životnost vašeho koberce. Nejenže jeho vlákna nebudou natolik poškozená, ale i vzhled vašeho koberce bude při pravidelném čištění stále jako nový. Pravidelným tepováním docílíte i toho, že barva vašeho koberce nevybledne a bude stále stejná a sytá, jako když jste si jej pořídili. 

 

Kromě toho se pravidelná údržba vašeho koberce projeví na kvalitě ovzduší ve vašem pokoji, bytě či rodinném domě. Bude-li koberec čistý, nebude se z něj uvolňovat prach a drobné mikročástice nečistot. Tepováním koberců se dokonce zbavíte i nechtěného zápachu, což dozajista ocení majitelé domácích mazlíčku. Jednoduše řečeno čistý koberec se výrazně podepíše na kvalitě životního prostředí ve vaší domácnosti.

 

Na které povrchy se hodí použít čistící stroj?

Přístroj na tepování, tedy čištění mokrou cestou, je možné použít na všechny povrchy, které jsou textilního charakteru. Tepovače zajišťují důkladné čištění veškerých textilií, a to do hloubky jejich vláken. Pracují totiž na principu vstřikování kapaliny pod tlakem hluboko do vláken textilií, a tato kapalina je pak následně hadicí tepovače odsávána spolu s uvolněnými nečistotami. Díky tomu dokáží důkladně odstranit mastnoty, nečistoty a dokonce i pachy.

Tepovat tedy lze nejen nejrůznější druhy koberců, ale i čalouněné výrobky, jako jsou pohovky, sedačky a různý jiný nábytek. Uplatnění najde tepovač například i při hloubkovém čištění matrací. V neposlední řadě stojí za zmínku i jeho využití při čištění autosedaček a vůbec všech textillí, které lze jen obtížně prát v klasické pračce. 

I zde samozřejmě platí to, že je nezbytné nejdříve si ověřit, zda je daný výrobek či nábytek možné a vhodné čistit mokrou cestou. Pokud nemáte potřebné informace z etikety či od dodavatele, můžete vyzkoušet tepovač na některé části nábytku, která není běžně vidět, než se vrhnete na čistění samotné.

Jak správně tepovat čalounění?

  • začistěte skvrnu ihned – pokud se stane nehoda a vznikne skvrna, vždy platí na nic nečekat a skvrnu začít čistit pokud možno ihned
  • při čištění samotném pak vždy dbejte pokynů a instrukcí od výrobce daného čalouněného nábytku
  • před tepováním samotným tento čalouněný nábytek či výrobek důkladně vysajte (podle typu vašeho vysavače případně vynechte mokré místo)
  • vždy tepujte v dokonale větrané místnosti
  • vyčištěný nábytek nechte opravdu dobře proschnout, nechte jej volně dýchat delší dobu, dokud vše nebude důkladně proschlé
  • skvrny doporučujeme čistit bodově – vytepujte postižené místo a poté následně celý nábytek
  • vodorovné plochy vysávejte odzadu k sobě a svislé plochy odspodu nahoru
  • používáte-li během tepování čisticí prostředek, je vhodné zopakovat čistící proces ještě jednou, a to za použití čisté vody, aby došlo k dokonalému odstranění veškerých zbytků čistícího prostředku.

Kde si můžu přístroj zapůjčit?

Naše půjčovna čističů koberců, autosedaček a čalounění má výdejní místo v kosmetickém salóně Vega v Uničově. Čistící stroje půjčujeme zákazníkům z celého okolí Uničova, Mohelnice, Šternberku, Olomouce, ale také až z Rýmářova nebo Zábřehu.

ceník

Kolik stojí zapůjčení strojů?

Extraktor

EXTRAKTOR
KÄRCHER PUZZI 10/1

Hloubkové čištění všech koberců, tvrdých podlah, matrací, polštářů a sedaček.

400 Kč / 2 dny

Extraktor

PRVNÍ EXTRAKTOR KÄRCHER 8/1C

Hloubkové čištění všech koberců, tvrdých podlah, matrací, polštářů a sedaček.

400 Kč / 2 dny

Extraktor

DRUHÝ EXTRAKTOR
KÄRCHER 8/1C

Hloubkové čištění všech koberců, tvrdých podlah, matrací, polštářů a sedaček.

400 Kč / 2 dny

odběr čistících strojů

KDE SI ČISTÍCÍ STROJ VYZVEDNOUT?

Čistící přístroje si můžete vyzvednout v kosmetickém salóně Vega v Uničově

Stačí si rezervovat stroj a vyzvednout jej na naší pobočce v Uničově. Kousek od supermarketu Albert a hned vedle pizzerie JVS.

Stroje vydáváme každý pracovní den od 14:00 do 20:00. O víkendech je výdejní doba na domluvě.