Co je potřeba vědět o tepování?

Čištění koberců a matrací

I přes veškerou snahu se časem matrace a koberce stávají místem, kde sídlí a kde se množí roztoči. Jejich potravou jsou drobné šupinky lidské kůže, které se při dotyku s ložním prádlem uvolňují z našeho těla. Proto je nezbytné matrace hloubkově čistit a těchto nevítaných hostů je tak definitivně zbavit.

Z hygienického hlediska je potřeba odstranit z matrací nejen prach a bakterie, ale také co největší množství roztočů. Důkladné vytepování matrace jim dokáže značně znepříjemnit podmínky jejich reprodukce. Díky tepovači si v ložnici během chvíle vytvoříte příjemné, a především hygienicky čisté prostředí pro váš klidný a zdravý spánek či odpočinek.

Jaký je postup tepování koberců?

Pomocí tepovače můžete vyčistit nejen koberce, ale i pohovky, autosedačky či matrace, a to až do hloubky jejich vláken. Obsluha tohoto přístroje je poměrně snadná a jeho správným používáním docílíte perfektních výsledků. Pojďme se spolu zaměřit na to, jak s tepovačem správně zacházet.

Postup tepování (nejen) koberců:

Před čištěním:

Před započetím čištění mokrou cestou je neméně důležitá i příprava samotná: budeme-li se bavit konkrétně o koberci, je důležité nejprve z něj odstranit veškerý možný nábytek. Poté koberec důkladně vysajte vysavačem. Podle instrukcí výrobce tepovače se ujistěte, že přistroj je připraven, všechny komponenty jsou na svém místě a vše funguje, jak má.

Pro čištění samotné používejte čisticí prostředek doporučený jeho výrobcem. U čistícího prostředku se řiďte dávkováním, které doporučuje výrobce. Pokud máte na koberci silně znečištěná místa (např. skvrny od vylitého pití), aplikujte na ně pomocí hubice předem čisticí přípravek zhruba ze vzdálenosti 10 centimetrů a nechte jej působit, minimálně 10 minut. Takto ošetřená místa pak následně vysajte pomocí tepovacího přístroje.

Během čištění:


Pokud je váš koberec opravdu silně znečištěn, je možno využít takzvanou dvoukrokovou metodu tepování. Ta spočívá v tom, že nejprve pomocí extraktoru rovnoměrně nastříkáte na celý povrch koberce čistící prostředek, který necháte alespoň 10 minut působit. Následně jej pak, takzvaně v druhém kroku, tepovačem vysajete.

Při tepování samotném postupujte tak, že budete koberec přejíždět v souvislých plochách. S hubicí tepovače pohybujte plynule a konstantně, aby bylo čištění rovnoměrné a stejně účinné na celé ploše koberce. Postupujte v pruzích, vždy s nepatrným překrytím předchozího pruhu. Při čištění vodorovných ploch (tedy např. koberců), pohybujte hadicí směrem zezadu k sobě, při čištění svislých ploch pak postupujte zespodu nahoru. Princip tepování spočívá v nastříkání kapaliny s čistícím prostředkem pod tlakem hluboko do vláken čištěného povrchu koberce.

Dojde k rozpuštění nečistot, které jsou pak následně v tom samém kroku vysáty hadicí extraktoru. Tento způsob se nazývá jednokrokové tepování. Nebo jsou rozpuštěné nečistoty nasáty až později, při druhém přejetí hubice po povrchu, tento způsob se nazývá dvoukroková metoda tepování.

Po čištění:

Neméně důležité je i finální vytepování koberce pomocí čisté vody. V tomto kroku dojde k odstranění nejen zbytků čistícího roztoku či prostředku, ale také k odsátí zbytků rozpuštěných nečistot a výsledkem bude dokonale čistý koberec.

Dalším velmi podstatným krokem je pak závěrečné sušení koberce. Ten po vytepování nechejte dýchat, ničím jej nezakrývejte, zbytečně po něm nepřecházejte a ani nestěhujte nazpět nábytek, dokud váš koberec nebude dokonale suchý. Po vyschnutí je určitě možné vysát koberec klasickým vysavačem.

Po dokončení tepování věnujte také dostatečnou pozornost vyčištění extraktoru samotného. Vylijte a důkladně omyjte kyblíky na čistou a špinavou vodu, vyčistěte filtr a všechny části tepovače řádně očistěte od zbytků nečistot a čistících prostředků. Vše nechte dokonale uschnout. Až poté je teprve možné přístroj uskladnit na obvyklém místě, které pro něj máte vyhrazené.

Hloubkové čištění koberců

Jak dlouho čalounění schne po čištění?

Doba schnutí čalounění, či jiných tepovaných povrchů, nelze přesně určit. Závisí totiž na mnoha faktorech. Ať už se jedná o roční období, kdy je samozřejmé, že v teplém letním počasí uschne čalounění mnohem dříve, než v zimních měsících. Délku jeho schnutí ovlivní důkladnost a dokonalost, s jakou pomocí extraktoru čalounění či jiný čištěný povrch zbavíte vlhkosti. Nebo na tom, jak dlouhý vlas má tepovaný koberec, či z jakého materiálu je vyroben. Koberce s kratším vlasem, schnou pochopitelně mnohem rychleji, než ty huňaté. Přesto bychom doporučovali nechat čištěné povrchy schnout například přes noc, tedy minimálně 8 hodin, ideálně i celý den, máte-li tu možnost.

Jak často hloubkově čistit koberec / čalounění?

Ani odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná a frekvence čištění koberce je ovlivněna několika faktory. V případě, že se o váš koberec staráte, tedy pravidelně jej vysáváte a snažíte se předcházet jeho znečištění, postačí hloubkové čištění jednou za rok.

V případě, že je váš koberec více zatěžován, ať už proto, že se nachází na nejfrekventovanějším místě vašeho domu či bytu (například v předsíni, kudy denně procházíte nespočetněkrát), nebo proto, že máte ve své domácnosti nějakého čtyřnohého mazlíčka, je vhodné čistit váš koberec mokrou cestou častěji, a to zhruba jednou za půl roku. Například i domácnosti s malými dětmi, kde jsou drobné nehody na denním pořádku, by měli koberce čistit spíše častěji. Pochopitelně frekvence čištění závisí zcela na vás a na vašem rozhodnutí.

Čištění matrací

Co je to extraktor?

Termín extraktor je pouze jiným názvem pro tepovač, tedy pro multifunkční přístroj, který zbaví každou textilii všech nečistot, tuků i zápachů. Tepovač ocení nejen alergičtí jedinci, ale i domácnosti s domácími mazlíčky, či malými dětmi.

Jak dlouho trvá vyčistit koberec či čalounění?

Délka procesu čištění je samozřejmě závislá na mnoha aspektech, především na rozloze čištěné plochy, na efektivnosti a výkonu tepovacího přístroje, na míře znečištění koberce či čalounění. Také i na tom, zda budete čistit vy sami, nebo tuto činnost přenecháte profesionálům, kteří jsou s tepovacím přístrojem již obeznámeni a budou proto o něco rychlejší. Jen pro představu: vyčištění například pětimístné pohovky zabere zhruba jednu hodinu čistého času.

Jaké čistící prostředky mohu použít?

Na dnešním trhu existuje nespočet čisticích prostředků. Jak tedy vybrat ten správný? Chápeme, že jste zvyklí ve své domácnosti používat vaši oblíbenou značku čistících prostředků. Tepovací přístroje jsou však poměrně drahá zařízení a proto jejich výrobci doporučují, někteří i přímo vyžadují, používat v jejich přístrojích ty prostředky, které jsou pro ně určené a speciálně vyvinuté. Nikdo vám nemůže samozřejmě zabránit použít jiný prostředek, avšak v takovém případě pak výrobce neručí za správnou efektivitu čištění. Případně některé půjčovny by po vás mohli požadovat náhradu opravy při způsobení poruchy jejich přístroje.

Proto je vhodné používat doporučený prostředek. Demaservis půjčuje tepovače kvalitní a renomované značky Karcher a pro jejich správnou funkci si u nás můžete pořídit i čisticí přípravek speciálně určený pro tyto tepovací přístroje. Jedná se o přípravek s názvem: CarpetPro čistič koberců iCapsol RM 760. Jeho složení je: uhličitan sodný, kyselina šťavelová dihydrát, kyselina citronová a ethoxylovaný alkohol.